Skip to content

Onions is onions

February 18, 2014

On a trip to the supermarket, I spotted the price of onions at 95p per kilogram. Alternatively, you can get a pack of three in a net for £1.
Naturally, the question ought to be “which is better value?” And that would be a good question if it weren’t for the fact that the answer is helpfully written out for you on the labels. Take a look:

20140218-123141.jpg

These two products were less than a metre apart. I was very tempted to wait there until someone picked up a pack of three and berate them for their foolishness but I thought this wouldn’t go down very well.

To make matters worse, look back at the red onions price. Crazy. You get charged roughly four times the price just to have someone else pick three onions and put them in a net for you!

Now, I seem to recall watching something on TV where a member of staff from Sainsbury’s said that they package them like this simply because some customers like it that way. Can’t argue with that – the boxes of three packs were almost empty.

Anyway. Here’s a picture of four onions and I wonder what maths questions you might have about this whole experience…

20140218-123600.jpg

Advertisements

From → Uncategorized

One Comment
  1. It’s great to know I’m not the only one who has thoughts like this on the supermarket!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: